Akupresura – co to jest i na czym polega. Jakie przynosi korzyści?

2022-11-2 | ZDROWIE

Akupresura to sposób na złagodzenie stresu i poprawę zdrowia. Ma ona długą historię, istnieje od tysięcy lat jako część tradycyjnej medycyny chińskiej. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest akupresura i jak możesz jej używać, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Czym jest akupresura?

Akupresura to technika, która wykorzystuje palce do stymulacji określonych punktów na ciele, które stymulują zdolność organizmu do samoleczenia. Stosuje się ją głównie do uśmierzania bólu oraz poprawy zdrowia. Akupresurę można wykonywać samodzielnie w domu lub u lekarza, który specjalizuje się w tym rodzaju masażu.

korzyści akupresury

Techniki akupresury

  • Punkty nacisku znajdują się w dłoniach, stopach i uszach.
  • Punkty nacisku znajdują się na meridianach. Meridiany to kanały energetyczne, które biegną przez nasze ciało i łączą się z organami i innymi częściami naszego ciała.
  • Punkty ucisku można również znaleźć na akupunktach (punktach akupunktury). Istnieje 361 chińskich punktów akupunktury zlokalizowanych wzdłuż 14 kanałów na całej powierzchni ciała lub wewnątrz niego w tak zwanych jamach. Wykazano, że punkty te wpływają na zdrowie, gdy stymulowane są przez techniki masażu, takie jak masaż akupresurowy

Jak to działa?

Medycyna chińska mówi o energii życiowej chi, niezbędnej do funkcjonowania organizmu. Energia ta płynie przez kanały zwane meridianami. Każdy z nich odpowiada za pracę konkretnego organu w naszym ciele. Meridiany są połączone z większością narządów i innych części ciała. W sytuacji, gdy przepływ energii przez któryś z meridianów jest niewłaściwy, wówczas odpowiadający mu narząd niedomaga. Ma to również wpływ na pozostałe narządy, a nawet na cały organizm. Terapeuta stosujący akupresurę odnajduje miejsce „zatoru” energetycznego i odblokowuje go, uciskając właściwe punkty, położone wzdłuż meridianów.
Akupresura może być stosowana przez osoby bez formalnego wykształcenia, które odniosły z niej duże korzyści. Jest to również bardzo wygodne, ponieważ można go używać w domu lub podczas podróży, jak również w ciągu dnia pracy, jeśli pracujesz przy biurku.

Korzyści płynące z akupresury

Akupresura sprawdza się jako wspomagająca metoda leczenia bólu. Podczas zabiegu w mózgu pacjenta wydzielają się endorfiny, produkowane przez organizm hormony o działaniu znieczulającym.
Obecnie akupresura jest wpisana na listę WHO i leczy astmę, alergie, migrenę, choroby układu pokarmowego oraz łagodzi bóle. Akupresura wskazana jest szczególnie w stanach depresji i przewlekłych dolegliwości.

Akupresura daje wiele korzyści:
– Niweluje stres, roztargnienie
– Reguluje ciśnienie krwi
– Pomaga w zwalczaniu przeziębienia
– Uśmierza ból głowy i karku
– Uśmierza ból brzucha, pleców
– Wspomaga koncentrację

Twoje ciało może być wypełnione witalnością dzięki zabiegowi akupresury. Akupresura jest formą medycyny alternatywnej. Istnieje wiele różnych sposobów praktykowania akupresury, ale ogólnie rzecz biorąc, polega ona na stosowaniu nacisku na określone punkty na ciele w celu złagodzenia stresu i promowania uzdrowienia. Akupresura może być stosowana w leczeniu wielu schorzeń, w tym bólu, bezsenności, niepokoju i astmy. Może być również stosowany w celu poprawy ogólnego samopoczucia.

1 komentarz

  1. Anna

    Musze kiedyś spróbować.