Jak odzyskać usunięte pliki?  – porady, które pomogą przywrócić dane

2022-04-14 | BIZNES, CIEKAWOSTKI, FIRMA

Utrata danych z nośników pamięci – co robić?

Utrata danych z nośników pamięci takich jak wewnętrzne lub zewnętrzne dyski twarde (HDD), dyski SSD, dyski USB, płyty CD czy DVD może stanowić poważny problem. Najczęściej przechowywane są na nich ważne dokumenty firmowe, bazy danych, różnego rodzaju projekty i prace, jak również zdjęcia i filmy, które stanowią skarbnicę wspomnień z ważnych wydarzeń życiowych. Nie zdarza się to często, ale przez przypadek można usunąć jakiś ważny plik.
Odzyskiwanie danych jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych procesów technicznych, składa się z szeregu działań.
Najważniejszą zasadą pracy w dziedzinie odzyskiwania danych jest nie zaszkodzić, działać rozważnie, ostrożnie, mieć świadomość, że każdy ruch, każde działanie może przyczynić się do tego, że możliwość odzyskania danych zostanie bezpowrotnie utracona. A do tego dopuścić przecież nie można.

Najważniejsza jest właściwa diagnoza oraz podjęcie odpowiednich działań.

Sprzęt, którego użyjemy podczas odzyskiwania danych ma ogromny wpływ na skuteczność całego procesu. Profesjonalne narzędzia i programy mają bardzo wysoką cenę. Technologia wciąż się zmienia, powstają nowe rodzaje nośników, w związku z tym tylko profesjonalne narzędzia oraz programy są w stanie poradzić sobie w przypadku fizycznej awarii nośnika. Skuteczność odzyskiwania danych bliska jest 100% pewności, a jednak nadal występują sytuacje, w których nie da się ich uratować.
Każda operacja odzyskiwania danych z dysku twardego wiąże się z ogromnym ryzykiem. Wszelkiego rodzaju nośniki danych są bardzo delikatnymi urządzeniami. Duże znaczenie ma właściwa diagnoza oraz wykonanie wszystkich czynności w odpowiedniej kolejności. Niedoświadczone postępowanie może jedynie dołożyć kolejnych problemów, ale przy zachowaniu odpowiednich procedur i użyciu profesjonalnych narzędzi można ograniczyć to ryzyko do niezbędnego minimum. Podczas odzyskiwania danych najważniejsze jest doświadczenie, sprzęt i odpowiednia diagnoza, dlatego warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w odzyskiwaniu danych.
Na pracę z nośnikiem może pozwolić sobie tylko osoba posiadająca duże doświadczenie, pewne ręce oraz doskonałą, kompleksową wiedzę. Brak specjalistycznych narzędzi i szczegółowej wiedzy może pogorszyć sytuację i utrudnić lub całkowicie uniemożliwić odzyskanie danych.
Wiedzę na temat postępowania z odzyskaniem danych zdobywa się pracą, testami oraz na specjalistycznych szkoleniach.
Zazwyczaj dostępne w Internecie programy do odzyskiwania danych są przeznaczone do sprawnych nośników. Mogą być skuteczne, gdy pliki są tylko skasowane, ale niestety mogą również stanowić powód kolejnych uszkodzeń dysku, jeśli dysk ma słabe głowice lub po prostu jest uszkodzony mechanicznie.
Pierwotne uszkodzenie dysku jest znacznie łatwiej naprawić i odzyskać dane w niższej cenie, niż w przypadku dysku, który przeszedł już niepotrzebne skanowanie według informacji uzyskanych z forów internetowych.
Najczęściej uszkodzeniu ulegają dyski z laptopów lub przenośne nośniki danych. Są one narażone na uszkodzenia mechaniczne ze względu na warunki, w jakich pracują. Wstrząsy lub uderzenia powstające podczas użytkowania prędzej czy później muszą doprowadzić do awarii.
Jak zabezpieczyć dane przed utratą?
Najważniejszym elementem ochrony danych jest regularne tworzenie zapasowych kopii danych na zewnętrznych twardych dyskach lub w „chmurze”.
Przed nieoczekiwaną utratą danych może uchronić również kontrolowanie dostępu do komputera i jego danych. Dobrą praktyką jest zabezpieczenie sprzętu hasłem oraz utworzenie osobnych kont dla pozostałych użytkowników sprzętu.
Kontrola i aktualizacja wersji systemu operacyjnego na najnowszy jest kolejnym elementem wpływającym na ochronę danych. Aktualizacje często usuwają błędy i luki w zabezpieczeniach, które mogą zwiększyć szanse na utratę danych.
Może Cię rownież zainteresować artykuł Jak przygotować się do naprawy komputera?

Może Cię również zainteresować: Doświadczony serwis komputerowy

0 komentarzy