Wentylacja i rekuperacja jako sposób na komfort przebywania w pomieszczeniu

2023-06-29 | DOM

Chcesz zadbać o komfort podczas codziennego przebywania w budynku? Cóż, w takim razie stoi przed Tobą dość poważne wyzwanie. Musisz zadbać wówczas m.in. o dobre oświetlenie, ochronę przed dobiegającymi z zewnątrz hałasem (kto potrzebuje pracować w skupieniu, ten zapewne dobrze wie, jak drażniący jest hałas wydawany np. przez pędzący wóz strażacki) oraz odpowiednią jakość powietrza. Zastanówmy się nad tym ostatnim aspektem. Co możesz zrobić, aby móc poprawić stan powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu biurowym, mieszkaniu lub domu? Do skutecznych rozwiązań w tym zakresie należą systemy rekuperacyjne oraz wentylacja powietrza. Zakup tego typu rozwiązań warto potraktować jak długofalową inwestycję we własny komfort oraz zdrowie.

Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości system wentylacyjny (rekuperacyjny)?

Zastanawiasz się, czy zakup oraz montaż rekuperacji to dobry pomysł? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że my nie mamy takich wątpliwości; liczne powody sprawiają, że jest to rozwiązanie korzystne dla zdrowia.

Rekuperacja powietrza oznacza korzyści natury finansowej

Zacznijmy od kwestii stricte finansowych. Zakup dobrej jakości systemu odpowiedzialnego za wentylację oraz rekuperację powietrza nierzadko oznacza wydatek rzędu kilkuset złotych (a czasem nawet ponad tysiąca złotych). Z drugiej jednak strony możemy dzięki rekuperacji ogrzać — a jednocześnie oczyścić — powietrze znajdujące się w danym pomieszczeniu. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak bardzo podczas ostatniego sezonu grzewczego wzrosły ceny opału, powód, dla którego warto zainwestować w rekuperację, wydaje się oczywisty.

Oszczędności finansowe to ważny, ale wcale nie jedyny czynnik, który warto wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o zalety wentylacji/rekuperacji. Okazuje się bowiem, że potencjalnych korzyści do osiągnięcia jest znacznie więcej. Aby sobie to uświadomić, trzeba zrozumieć, że współczesne budynki mogą się zwykle poszczycić bardzo dobrym poziomem izolacji termicznej. W pewnym uproszczeniu oznacza to po prostu, że z pomieszczeń nie ucieka zimno. Zapewne cieszy nas to w okresie jesienno-zimowym, ale powinniśmy mieć na uwadze również drugą stronę medalu. Owszem, z mieszkań czy biur nie ucieka powietrze, ale oznacza to zarazem brak cyrkulacji, czyli wymiany powietrza.

Wentylacja to sposób na oczyszczenie powietrza

W efekcie, po pewnym czasie zaczynamy oddychać „brudnym” powietrzem. Rozumie się przez to różnego rodzaju zanieczyszczenia, pyłki, ale także kurz oraz wilgoć. Niestety, długotrwałe przebywanie w danym otoczeniu nie przekłada się korzystnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, w tym między innymi na stan układu oddechowego. Aby uchronić się przed tego typu zagrożeniem, należy „wymieniać” powietrze. W czasie zimowych mrozów jest to kłopotliwe, a przynajmniej jest tak do czasu, gdy nie zainwestujemy w system wentylacji i rekuperacji powietrza. Takie rozwiązanie pozwoli nam na kontrolowany przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem. Jeśli dodamy do tego fakt, że powietrze jest wówczas nie tylko ogrzewane, ale także oczyszczone, wydaje się oczywiste, dlaczego warto zainwestować w tego typu rozwiązania.

Nowoczesna wentylacja (w tym np. wentylacja zdecentralizowana) i rekuperacja powietrza pozwala nam uchronić się przed zagrożeniami w postaci wspomnianych już pyłków czy kurzu, ale także drobnoustrojów, zarodników roślin czy — o czym czasem się zapomina — cząsteczek PM10, które znajdują się w smogu. Taki stan rzeczy sprawia, że o obecność systemu wentylacji w domu powinny zatroszczyć się przede wszystkim osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie oraz choroby płuc.

Wentylacja a zawilgocenie powietrza i obecność dwutlenku węgla (CO2)

Wymiana powietrza pozwala również na utrzymanie właściwego poziomu dwutlenku węgla (CO2) w powietrzu, co ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, poziom koncentracji oraz łatwość zasypiania. W efekcie, łatwiej będzie nam funkcjonować w domu lub biurze.

Skuteczny system wentylacji pozwala również na utrzymanie odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Dlaczego jest to takie ważne? Już odpowiadamy:

  • nadmiernie zawilgocone powietrze to ryzyko powstawania i rozwoju grzybów oraz pleśni,
  • zbyt wysuszone powietrze może doprowadzić do problemów ze spojówkami oka czy śluzówką nosa.

Podsumowanie

Jak widać, możemy liczyć na wiele zalet wynikających z zakupu systemu wentylacji oraz rekuperacji powietrza. Są to korzyści zarówno funkcjonalne (użytkowe), jak i zdrowotne.

 

Może Cię również zainteresować: Zamgławiacze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *