Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba cywilizacyjna i jedna z najczęstszych przyczyn umieralności. Choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. POChP jednoznacznie kojarzy się z palaczami wyrobów tytoniowych, natomiast warto wiedzieć, że istnieje więcej grup ryzyka tej choroby. Co to jest POChP? Jakie daje objawy? Czy można ją leczyć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?
POChP to choroba układu oddechowego, która powoduje ograniczenie przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. Konsekwencją choroby jest utrudnione oddychanie, a tym samym niedotlenienie organizmu. POChP prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Nieleczona choroba może skutkować inwalidztwem, życiową niesamodzielnością, a nawet przedwczesną śmiercią.
Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc wywołuje stan zapalny w układzie oddechowym, który może być wynikiem długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym m.in. pyły, gazy oraz dym tytoniowy.
Obecnie POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, która ma negatywny wpływ na funkcjonowanie wszystkich kluczowych obszarów organizmu, włącznie z układem sercowo-naczyniowym.
POChP może współwystępować z innymi poważnymi chorobami, jak osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Zajrzyj na stronę https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/ i dowiedz się więcej o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc.
Czynniki ryzyka POChP
Wciąż największą grupę ryzyka POChP stanowią osoby używające wyrobów tytoniowych. Dotyczy to również osób, które rozstały się z nałogiem oraz biernych palaczy tytoniu. Warto przy tym zaznaczyć, że w Polsce do palenia wyrobów tytoniowych przyznaje się co czwarta dorosła osoba[1].
Czynnikiem ryzyka POChP jest również zanieczyszczenie powietrza. Smog i tworzące go pyły zawieszone oraz inne toksyczne substancje mają destrukcyjny wpływ na drogi oddechowe, mogąc być przyczyną zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
Grupą ryzyka POChP są również osoby, które mają długotrwały kontakt z pyłami, gazami i zanieczyszczeniami w aerozolu w swoim środowisku pracy. Można tutaj wymienić górników, hutników, metalurgów, rolników, sprzątaczki, fryzjerki, kosmetyczki, pracowników budowlanych, pracowników zakładów chemicznych czy operatorów maszyn budowlanych.
Objawy POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy. Jest to główny powód opóźnionej diagnostyki choroby. Wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy są na tyle nasilone, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Do podstawowych objawów POChP zaliczymy:
- Przewlekły kaszel, który utrzymuje się przez długi czas, nie ma charakteru napadowego;
- Duszność, zarówno wysiłkowa, jak i pojawiająca się w fazie spoczynkowej;
- Odkrztuszanie plwociny(czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze);
- Obniżona tolerancja wysiłku, męczliwość, wolna regeneracja;
To jest ważne:
Każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka POChP i obserwuje u siebie wymienione objawy, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Co robić w przypadku podejrzenia POChP?
Pierwszym krokiem zawsze jest wizyta w gabinecie lekarza POZ. Jeśli lekarz potwierdzi podejrzenia pacjenta, wykluczając np. infekcję dróg oddechowych, to wystawi skierowanie do poradni pulmonologicznej. Tam będzie kontynuowana specjalistyczna diagnostyka w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia POChP (podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia tej choroby jest spirometria).
Leczenie POChP
POChP to choroba, której nie można wyleczyć, ponieważ powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych. Można natomiast wdrożyć specjalistyczne leczenie, które ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów choroby.
Poddanie się leczeniu POChP daje szansę na zachowanie samodzielności, utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia, a przede wszystkim na mniejsze ryzyko inwalidztwa i uzależnienia się od pomocy innych.
Wiesz już, co to jest POChP. Jeśli masz podejrzenie, że mogą występować u Ciebie objawy tej choroby, a przy tym znajdujesz się w grupie ryzyka, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu.
[1]. https://www.medonet.pl/psyche/uzaleznienia,8-mln-polakow-pali-papierosy–w-tych-wojewodztwach-najwiecej-uzaleznionych–ranking-,artykul,49531255.html
Może Cię również zainteresować: Olejki CBD: Nowy Wymiar Naturalnej Medycyny
0 komentarzy