Malowanie mieszkania zimą może być wyzwaniem. To prawda, że wymaga nieco większego przygotowania niż malowanie latem. Jednak wystarczy zastosować 4 podpowiedzi fachowców, aby poradzić sobie z tym zadaniem bez trudu! Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Malowanie mieszkania zimą? Jak najbardziej!
Większość prac remontowych, szczególnie tych prowadzonych na zewnątrz, planuje się na wiosnę lub lato. Ale co z malowaniem? Wykańczanie ścian i sufitów w ogrzewanych pomieszczeniach możesz zaplanować na sezon zimowy i to bez żadnych obaw.
To prawda, że zimowe dni są krótsze. Jednak słoneczna, mroźna aura sprawia, że do środka wpada mnóstwo światła i pracuje się bardzo przyjemnie. Poza tym zimą nieco łatwiej wygospodarować parę dni wolnego, żeby odświeżyć mieszkanie.
Zanim chwycisz za wałek lub pędzel, przeczytaj 4 podpowiedzi doświadczonych ekspertów. Dzięki temu zakończysz remont sukcesem!
Wskazówka 1: Wybierz farbę, którą można malować zimą
Bardzo ważny jest wybór farby, która gwarantuje bezpieczeństwo i nadaje się do malowania zimą. Właśnie takie są farby do ścian marki Dulux. Znajdziesz je w dobrych sklepach z chemią budowlaną. Wykorzystując produkty Dulux, sprawnie wyremontujesz każde wnętrze.
Skład farb z różnych kolekcji Dulux został precyzyjnie dobrany. Dzięki temu produkty te nadają się do malowania w temperaturze pomieszczenia i ścian od +10°C do +28°C, jeśli wilgotność względna nie przekracza 80%. Oznacza to, że w niemal każdym standardowo ogrzewanym mieszkaniu farby Dulux stworzą estetyczną i trwałą powłokę.
Wskazówka 2: Odpowiednio wcześnie zacznij pracę
Przyjemnego zimowego światła jest pod dostatkiem, tym bardziej, gdy na zewnątrz spadnie śnieg. Z drugiej strony, dni są znacznie krótsze, dlatego do pracy trzeba się zabrać jak najwcześniej. Remontując w miesiącach zimowych, fachowcy przygotowują wszystko z wyprzedzeniem, na przykład dzień przed malowaniem.
Przygotowanie pomieszczenia obejmuje zdjęcie zasłon i firan, wyniesienie mebli i zabezpieczenie podłogi lub pozostałych elementów wytrzymałą folią i taśmą malarską. Pamiętaj też, by odpowiednio zadbać o remontowaną powierzchnię. Żeby uzyskać optymalny efekt i doskonałe krycie, maluj oczyszczone i odtłuszczone ściany. Gdy chodzi o pierwsze malowanie, ściany powinny być dodatkowo odpylone i zagruntowane.
Wskazówka 3: Sprawdź temperaturę i wilgotność i powietrza
Temperatura i wilgotność względna powietrza to parametry, które mają kluczowe znaczenie dla wysychania farby. Zobacz, jak wygląda ta zależność:
- Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt zimno, a wilgotność jest duża, farba schnie znacznie dłużej.
- Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, a wilgotność jest niska, farba schnie szybciej niż powinna.
Żadna z powyższych sytuacji nie jest dobra i może osłabiać jakość stworzonej powłoki. Dlatego remontując zimą, wielu fachowców wyłącza ogrzewanie na czas malowania i włącza je dopiero na czas schnięcia pomiędzy kolejnymi warstwami. A gdy malują w niewykończonym jeszcze budynku, często wykorzystują dodatkowe źródło ciepła, na przykład nagrzewnicę.
Wskazówka 4: Zadbaj o wentylację
To oczywiste, że czasie wykonywania prac malarskich wentylacja jest bardzo ważna. Latem wystarczy szeroko otworzyć okno, ale jak zadbać o cyrkulację powietrza zimą?
Po pierwsze, nie maluj w przeciągu. Tylko pozornie przyśpieszy to wysychanie farby. W rzeczywistości na powierzchni ścian pozostaną nieestetyczne smugi. Po drugie, lekko uchyl okno lub włącz wentylację mechaniczną, taką jak wentylator wywiewny.
Jeśli chodzi o wietrzenie, postaw na krótkie i intensywne, aby szybko „wymienić” powietrze na świeże. Następnie włącz ogrzewanie, by podnieść temperaturę i zmniejszyć wilgotność względną.
Maluj zimą bez kompromisów
Wykorzystaj nasze podpowiedzi i pomaluj dowolne wnętrze wysokiej klasy farbami Dulux, niezależnie od pory roku. Przygotowując miejsce pracy i dbając o optymalną temperaturę, wilgotność i wentylację, uzyskasz doskonały efekt!
Może Cię również zainteresować: Co dają zielone kwiaty w domu
0 komentarzy