Jak skutecznie używać zanęt feederowych: praktyczny przewodnik dla początkujących wędkarzy

2023-07-29 | CIEKAWOSTKI

Nie sprzęt, lecz technika, zrobią z Ciebie zawodnika! Dotyczy to każdego elementu wędkarstwa. Odpowiednio dobrana wędka, przynęta i zanęta to podstawa. Jednak nawet jeżdżąc szybkim samochodem na torze wyścigowym, możesz zostać wyprzedzony przez wolniejszy pojazd. Zdarzyło Ci się używać markowej zanęty i nie mieć efektów w postaci złowionych ryb? W tym poradniku przedstawimy fachowe porady, które pozwolą przygotować zanęty feederowe w prawidłowy sposób.

Odpowiedni wybór mieszanki – nastaw się na konkretny gatunek ryby

Wbrew obiegowej opinii o wędkarzach nie każdy przychodzi nad wodę z zamiarem łowienia okazów! Wędkarstwo to często szybkościowe odławianie małych ryb. Aby przygotować się do efektywnego łowienia, ważny jest wybór zanęty. Feeder pozwoli Ci na wyciągnięcie zarówno okazów, jak i drobnicy.

Ważne jest, aby nastawić się na konkretny gatunek ryby i jej rozmiar. Producenci zanęt zwykle podają na opakowaniach, na co przeznaczona jest zanęta feederowa. To bardzo ważne, ponieważ później możesz użyć odpowiednich boosterów lub dipów, aby poprawić wyniki nad wodą.

Jak prawidłowo namoczyć zanętę?

W przypadku klasycznej, sypkiej zanęty ważne jest, aby nie robić tego „na raz”. Pierwsze nalanie wody to namoczenie „główne”. Zanęta feederowa powinna mieć wtedy konsystencję, która pozwala lepić zwarte kule, jednak niegliniaste!

Po kilkunastu minutach sprawdź, czy wchłonęła wodę. Zwykle staje się ona bardziej sypka. Wtedy należy ją dowilżyć, aby znów przywrócić jej lepkość. Pamiętaj, aby nie przetrzymywać zanęty na bezpośrednim słońcu. Często wystarczy przykrycie ręcznikiem. Jeżeli nadmiernie się wysuszy – użyj atomizera do jej nawilżenia.

Masz już odpowiednio rozrobioną zanętę? Użyj płynnych dodatków, np. boostera. Szeroki wybór tego typu produktów, znajdziesz w sklepie Wielka Ryba https://wielkaryba.pl/zanety-feederowe. Wybierz odpowiedną zanętę dla siebie.

Jeżeli używasz zanęty method feeder, np. pelletu, tutaj łatwo o kosztowny błąd. Powinna się ona idealnie trzymać podajnika, aby móc pracować pod wodą. W zależności od danego produktu często wystarczy tylko kilka minut, by pellet był gotowy. Jeżeli pierwszy raz używasz konkretnej zanęty, najpierw namocz mniejszą partię, aby zbadać, jak zachowuje się w trakcie namaczania.

Przesianie mieszanki przez sito – klucz do sukcesu

Masz już rozrobioną zanętę? Świetnie! Ale teraz pora na jej przesianie przez sito. Zanęty method feeder, takie jak pellety, nie wymagają tego procesu. Jednak te przeznaczone do klasyka, warto przesiać przez sito. Poprawia to konsystencję i pracę pod wodą. Zanęty feederowe przygotowane w ten sposób również lepiej trzymają się podajnika.

Jeżeli używasz dodatków, np. ziaren, czy pelletów, dodaj je po przesianiu zanęty. W przeciwnym razie nie uda Ci się ich przetrzeć przez sito. Choć to bardzo logiczne nawet doświadczeni wędkarze odruchowo robią to wcześniej.

Podsumowanie

Początkujący wędkarze często boją się korzystać z nowoczesnych zanęt. To błąd. Warto eksperymentować, używając dodatków – dipów, boosterów. W sklepie Wielka Ryba znajdziesz zarówno zanęty, jak i dodatki renomowanych firm. sprawdzone przez setki wędkarzy.

nota

Może Cię również zainteresować: Co dają zielone kwiaty w domu

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *