Maltańczyki to jedne z najbardziej towarzyskich psów. Doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi, mimo tego nie powinny być traktowane jak maskotka. Są to białe pieski o niewielkich gabarytach. Dorosły maltańczyk powinien ważyć maksymalnie około 4 kg.
CHARAKTER MALTAŃCZYKA
Pieski tej rasy są bystre, bardzo wrażliwe i delikatne psychicznie, jednocześnie wesołe i przyjazne. Maltańczyki są mocne uczuciowo, dlatego nie powinno się ich karcić – potrafią się nawet obrazić. Szybko przywiązują się do swojego właściciela i chcą mu towarzyszyć prawie wszędzie.
Na co dzień psy tej rasy uwielbiają pieszczoty a także wszystkie aktywności, przy których mogą towarzyszyć swojemu opiekunowi. Zwracają na siebie uwagę, a niejednokrotnie nawet wymuszają zabawę.
Ich wrodzona inteligencja powoduje, że jest to rasa dobrze przyswajająca polecenia treningowe oraz chętnie ucząca się sztuczek – szczególnie za nagrody.
W stosunku do obcych są nieśmiałe i raczej nieufne, jednak nie okazują wobec nich agresji. Gości przywitają szczekaniem, na początku utrzymują dystans, ale szybko się dają przekupić.
WYGLĄD MALTAŃCZYKA
Charakterystyczne dla maltańczyków są czarne, okrągłe i duże oczka, które na tle białych włosów wyglądają jak węgielki. Nos, wargi, powieki i poduszki łap również są czarne, dzięki takiemu połączeniu maltańczyk zyskuje niezwykle uroczy i słodki wygląd.
Warto zauważyć, że maltańczyk ma gęsty, lśniący, błyszczący, prosty włos. Opiekun takiego pupilka musi przygotować się na codzienne sesje spa dla psa. Swój urok i piękną fryzurę te białe chmurki, zachowają tylko w przypadku regularnej pielęgnacji.
PIELĘGNACJA MALTAŃCZYKA
Pielęgnowanie maltańczyka jest bardzo czasochłonne i wymaga odpowiedniego przygotowania. Włos należy codziennie szczotkować, za pomocą odpowiedniej szczotki. Dla ułatwienia rozczesywania można skorzystać ze specjalnej odżywki do psich włosów. Pupila można kąpać w miarę potrzeby, korzystając przy tym z szamponów dla psów o białej maści. Po każdej kąpiel maltańczyk powinien zostać dokładnie wysuszony suszarką.
Szczególną uwagę należy zwrócić na oczy. Niektóre psy mają widoczne brązowe zacieki wokół oczu. Przyczyną takiego stanu może być niedrożność kanalików łzowych, infekcja lub zapalenie spojówek. Podrażnienia oczu mogą być spowodowane także zbyt długimi włosami przy oczach. By uniknąć brudnych zacieków pod oczami należy te przestrzenie przemywać każdego dnia za pomocą wacików nasączonych np. borasolem.
Ze względu na włosy, które podobnie jak u ludzi ciągle rosną, dla zachowania odpowiedniego i schludnego wyglądu ze swoim pupilem należy regularnie odwiedzać fryzjera dla zwierząt.
ŻYWIENIE MALTAŃCZYKA
Pies może być karmiony suchymi, jak i mokrymi karmami gotowymi. Żywienie maltańczyka powinno być bezwzględnie kontrolowane przez opiekunów – należy je dostosować się do wielkości porcji określonych przez producenta karmy. Do dziennej porcji wlicza się również podawane pomiędzy posiłkami przekąski. W przypadków psów małych ras każdy nadprogramowy kilogram masy ciała może być powodem wystąpienia wielu chorób np. cukrzycy, problemów z sercem czy stawami. Warto pamiętać o tym, by karmić psa wysokiej jakości karmami z odpowiednią zawartością mięsa. Zdarza się, że pieski mogą być uczulone na mięso kurczaka, wówczas należy sięgnąć po karmy z innym rodzajem mięsa lub z rybami.
PODSUMOWANIE – ZALETY I WADY MALTAŃCZYKA
Zalety
• rodzinny
• łagodny wobec ludzi i zwierząt
• łatwy w wychowaniu
• zdrowy i długowieczny
• przyjazny
Wady
• wymaga czasochłonnej pielęgnacji
• wymaga wizyt u fryzjera, co wiąże się z dodatkowymi kosztami
Może Cię również zainteresować: Manicure tytanowy – zalety i wady paznokci tytanowych
0 komentarzy