System kafeteryjny wynagrodzeń – ciekawe rozwiązanie dla przedsiębiorców

2023-09-8 | BIZNES, FIRMA

System kafeteryjny cieszy się coraz większym zainteresowaniem w dużych i w małych przedsiębiorstwach. To nowoczesna propozycja, która pozwala na właściwe wynagrodzenie pracowników. Śmiało można powiedzieć, że ma się do czynienia z jednym z instrumentów, który pomaga lepiej zarządzać płacami.

Kafeteryjny system wynagradzania ogólnie

Jest to propozycja dla tych wszystkich pracowników firmy, którzy chcą samodzielnie decydować o tym, w jakiej formie otrzymają część swojego wynagrodzenia. Kafeteryjny system wynagradzania zapewnia pewną elastyczność. Pracownik podejmuje decyzję o tym, że część jego wypłaty przyjmie formę świadczenia pozapłacowego. Osoby stosujące to rozwiązanie, wypłatę dzielą na dwie części:

  • wynagrodzenie stałe,
  • wynagrodzenie zmienne, czyli środki pieniężne lub punkty, jakie w czasie późniejszym mogą być wymienione na świadczenia pozapłacowe, usługi lub dobra rzeczowe.

W puli znaleźć można różne benefity, jakie poszczególne osoby mogą dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Coraz więcej przedsiębiorcy zastanawia się nad wprowadzeniem identycznych świadczeń pozapłacowych w kafeteryjnym systemie wynagrodzeń.

Kafeteryjny system wynagrodzeń zamiast podwyżek

Wiele firm zdecydowało się wprowadzić kafeteryjny system wynagrodzeń po tym, jak klasyczne podwyżki przestały pełnić swoje funkcje. Zwyczaj stosowania takiej alternatywy wziął się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zauważono pozytywny wpływ na morale pracowników. Ważny jest jednak prawidłowo dopasowany system benefitów, gdzie można znaleźć się prywatna opieka medyczna, karty przedpłacone, możliwość skorzystania z różnych programów na preferencyjnych warunkach, wejścia do obiektów sportowych, itd. System ten doskonale sprawdza się w układzie zbiorowym pracy. Motywuje on pracowników do codziennego wykonywania powierzonych im obowiązków. Co więcej, duża część podwładnych nie myśli o szukaniu innego miejsca zatrudnienia, skoro w obecnym zakładzie pracy mogą cieszyć się takimi korzyściami. Kafeteryjny system wpływa na pozytywny wizerunek pracodawcy.

Nowe systemy wynagrodzeń

Chcąc zastosować to rozwiązanie, należy jednak pamiętać o tym, że to, co ma zalety, także może mieć wady. W tym przypadku może być to nieprawidłowa pula nagród, która sprawi, że nikt nie będzie miał ochoty z tego skorzystać. Warto zwrócić uwagę na potrzeby pracowników, którzy mogą samodzielnie wypowiedzieć się na temat tego, czy interesują ich pracownicze programy emerytalne, czy też inne opcje, jakie będą do wyboru.

Jeżeli całość będzie zaplanowana w odpowiedni sposób, będzie można obserwować wpływ kafeteryjnego systemu wynagrodzeń. To pokaże, że na rynku pracodawcy najważniejszy jest sam pracownik, który może mieć pozytywny wpływ na wizerunek firmy.

nota

Może Cię również zainteresować: Fotomodelki Warszawa: Sekret Najlepszych w Branży

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *