Zdrada emocjonalna – co to takiego?

2024-01-30 | ZDROWIE

Można przypuszczać, że zdrada dla większości osób kojarzy się z kontaktami seksualnymi. Prawda jest jednak taka, że zdrada może mieć różny charakter. Dość powiedzieć, że istnieje coś takiego jak zdrada emocjonalna. Czy wszyscy wiedzą, jak należy rozumieć to pojęcie?

Jak definiować zdradę emocjonalną?

Zdrada emocjonalna to nawiązanie zbyt bliskiej relacji z osobą, która nie jest partnerem. Zdrada ta jest równoznaczna z brakiem kontaktów seksualnych, choć trzeba uczciwie powiedzieć, że ten rodzaj zdrady prędzej lub później może skutkować zbliżeniem. Niektórzy mogą teraz sobie pomyśleć o przyjaźni, ale przyjaźń jest czymś zupełnie innym. Relacja przyjacielska jest z definicji pozytywna. Jest to temat, w przypadku którego trudno mówić o określonych granicach, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że wyraźnym sygnałem jest zafascynowanie obcą osobą. W tym wszystkim nie pomaga też obecna rzeczywistość. Nietrudno zauważyć, że żyjemy w czasach mediów społecznościowych. Nawiązanie nowych znajomości jest bardzo proste – nie trzeba nawet wychodzić z domu (rzecz jasna nie jest to usprawiedliwienie dla zdrad).

Zdrada emocjonalna, czyli ciągłe porównania

Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, jak może objawiać się zafascynowanie daną osobą. Najłatwiej powiedzieć, że myśli krążą wyłącznie wokół niej, ale dobrze też spojrzeć na to wszystko z innej perspektywy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że przy zdradzie emocjonalnej dochodzi do ciągłym porównań. Co więcej, są to porównania, w przypadku których partner zawsze będzie osobą gorszą. Nie trzeba być specjalistą, aby wiedzieć, że stąd niezwykle krótka droga do pojawienia się kłótni czy nieporozumień. Kiedy pojawiają się nieporozumienia, może dojść do rozstania. Nie jest więc tak, że zdrada emocjonalna pociąga za sobą natychmiastową zdradę fizyczną. Niemniej cała sytuacja z perspektywy związku jest bardzo zła i niczemu dobremu nie służy.

Ciągłe porównania to tylko przykład – każda sytuacja jest inna.

Skutki zdrady emocjonalnej

Przecież Cię nie zdradziłem/am – można przypuszczać, że w kontekście zdrady emocjonalnej takie stwierdzenie pada dość często. Wydaje się, że ludzie nie zawsze wiedzą, czym jest miłość. Warto też mieć świadomość tego, że skutki zdrady emocjonalnej to nie tylko kłótnie – możliwy jest także np. pociągu fizycznego do partnera życiowego. Naturalnie taka sytuacja z miejsca rodzi wiele pytań i tylko pogłębia napięcia. Wypada też zauważyć, że niezależnie od tego, co by się działo, mamy do czynienia z popychaniem do zdrady fizycznej. Zdrada fizyczna może stać się naturalną konsekwencją tej emocjonalnej, ale jednocześnie należy zauważyć, że może być tak, iż człowiek zacznie niejako szukać dla siebie usprawiedliwienia.

Odbudowa związku – trzeba zacząć od nowa

Jak odbudować związek po zdradzie emocjonalnej? Zdrada nie musi oznaczać rozstania. W związku chodzi w końcu o miłość. Oczywiście wybaczenie zdrady – także tej emocjonalnej – to nigdy nie jest łatwe zadanie. Absolutną podstawą jest to, aby chęć odbudowy związku pojawiła się z obu stron. Szczególnie tyczy się to osoby, która zdradziła. Ten ktoś musi znów powalczyć o zaufanie. Istotne jest też zrozumienie. Osoba zdradzona nie powinna zmuszać się do tego, aby zaufać swojej drugiej połówce – jeśli nawet miłość wciąż jest odczuwalna. Wszystko musi nastąpić naturalnie. Zdrada to nie jest coś, nad czym da się spokojnie przejść do porządku dziennego – obie strony muszą zrozumieć, dlaczego do tego doszło. Wbrew pozorom wina może być po obu stronach.

nota

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *