Najczęstsze przyczyny bólu w kolanie
Ból kolana jest dolegliwością, która może pojawiać się w każdym wieku. Często zdarza się, że ogranicza nam normalne funkcjonowanie. Może mieć wiele przyczyn. Bardzo często jest następstwem urazu w postaci zerwania więzadeł lub mechanicznego uszkodzenia chrząstki. Ból w kolanie mogą również wywoływać choroby, takie jak dna moczanowa, zmiany zwyrodnieniowe lub infekcje.
Wśród najczęstszych przyczyn dolegliwości kolana znajdują się:
• zwyrodnienie stawu biodrowego,
• zwyrodnienie stawu kolanowego,
• wady postawy i zła budowa anatomiczna stóp,
• zerwanie więzadła,
• stłuczenie, zwichnięcie lub skręcenie stawu kolanowego,
• zbyt intensywna i nieprawidłowo wykonywana aktywność fizyczna,
• brać ćwiczeń rozciągających po treningu lub bieganiu,
• przeciążenie, spowodowane otyłością,
• charakter pracy, który przeciąża stawy kolanowe
• stan zapalny ścięgien,
• guzy kośćca,
• podeszły wiek,
• zakrzepica żył głębokich,
• charakter pracy, który przeciąża stawy kolanowe,
• dna moczanowa,
• zapalenie kaletki maziowej stawu,
• reumatoidalne zapalenie stawu
Zanim sięgniemy po poradę lekarską, warto spróbować wykorzystać domowe metody, które mogą zmniejszyć ból i obrzęk. Mamy do dyspozycji kilka sposobów, aby zmniejszyć ból stawu kolanowego. Warto po nie sięgnąć, ponieważ często najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Próbując poniższych wymienionych sposobów z pewnością można wiele zyskać. Są to metody naturalne, więc nie szkodzi się organizmowi.
Domowe sposoby na ból w kolanie – kąpiel lub kompres z dodatkiem soli Epsom
Jednym z naturalnych sposobów na ból kolana jest kąpiel z dodatkiem soli Epsom. Sól ta inaczej nazywana solą gorzką lub angielską, wzięła swoją nazwę od miasta Epsom w Anglii, gdzie pozyskiwana była przez odparowywanie wód źródlanych. Stanowi naturalny związek mineralny (MgSO4) przypominający swoim wyglądem sól kuchenną. Jest bezzapachowa i ma pH obojętne dla skóry.
Sól Epsom wykazuje szczególnie dobroczynne działanie w schorzeniach narządu ruchu o charakterze zwyrodnieniowym. Łagodzi również objawy stanu zapalnego dzięki zawartości magnezu. W połączeniu z odpowiednią temperaturą wody gwarantuje odprężenie i relaks. Obecność siarki w składzie soli pozwala pozytywnie wpływać na odbudowę chrząstki stawowe
Można przygotować sobie w zaciszu domowym kąpiel z dodatkiem soli Epsom. Do gorącej kąpieli dodać pół szklanki soli Epsom, dobrze wymieszać a następnie moczyć obolałe kolano przez około 20 minut. W czasie kąpieli nie należy używać żadnych środków kosmetycznych, np. mydła czy płynu do kąpieli. Taką kąpiel można wykonywać kilka razy w tygodniu. Nie jest ona jednak polecana osobom z nadciśnieniem i problemami z sercem, jak również diabetykom.
Sól Epsom wykorzystywana jest w uzdrowiskach i gabinetach odnowy biologicznej.
Domowe sposoby na ból w kolanie – zimny okład oraz odpoczynek
Nadwyrężone kolano w wyniku intensywnych ćwiczeń albo stłuczenia, powinniśmy jak najszybciej zachowawczo potraktować zimnym okładem. W tym celu należy ułożyć się wygodnie na płaskiej powierzchni, a następnie przyłożyć do kolana zimny kompres, np. woreczek z kostkami lodu owinięty ręcznikiem lub ściereczką. Można stosować masaż kostką lodu kontuzjowanego miejsca przez 1–3 minuty. Poza zimnymi okładami na kolano, w domu można także zastosować polewanie zimną wodą z prysznica przez kilka minut miejsca wykazującego cechy stanu zapalnego.
Następnie owijamy kolano specjalnym bandażem, by zapobiec obrzękowi i podnosimy nogę lekko do góry, aby staw kolanowy był w pełni zrelaksowany, a krew w kończynie krążyła bez przeszkód.
Domowe sposoby na ból w kolanie – imbir na ból w kolanie
Imbir jest znaną na całym świecie przyprawą, jednocześnie leczniczą rośliną, która działa korzystnie na zmniejszenie bólu w kolanie. Posiada on właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przyspiesza procesy regeneracyjne. Aby wspierać stawy kolanowe można przygotować herbatkę imbirową. Zgnieść mały kawałek korzenia imbiru, dodać wodę i gotować przez 10 minut następnie odcedzić i przelać do szklanki. Dla poprawy smaku dodać odrobinę miodu i cytryny. Należy wypijać 2-3 szklanki dziennie, do ustąpienia bólu. Można również masować kolano olejkiem z imbiru, 3 razy dziennie.
Domowe sposoby na ból w kolanie – cytryna na ból w kolanie
Od dawna wiadomo, że cytryna zawiera duże ilości witaminy C, może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.
Kwas moczowy może być przyczyną chorób takich jak reumatyzm, artretyzm czy ból stawów i kości. Może on odkładać się w nerkach, powodując kamienie w nerkach i stawach, powodując dnę moczanową. Jednym ze sposobów oczyszczania organizmu z nadmiaru kwasu moczowego jest właśnie sok z cytryny.
Można zastosować kilkudniową kurację oczyszczającą sokiem z cytryny, jak również użyć jej bezpośrednio na bolące kolano. W tym celu odcinamy kilka solidnej grubości plastrów cytryny, przykładamy na bolące miejsce i owijamy bandażem. Tak przygotowany opatrunek pozostawiamy na godzinę lub dwie. Czynność tę można powtórzyć 2–3 razy w ciągu dnia.
W przypadku, gdy domowe sposoby okazały się nieskuteczne w walce z bólem kolan i stawów, z dolegliwościami warto udać się po fachową pomoc do doświadczonego rehabilitanta.

Może Cię również zainteresować: Fonoholizm – czyli uzależnienie od telefonu – objawy, skutki, leczenie
0 komentarzy