Wyciągarki elektryczne są rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie praca charakteryzuje się niskim natężeniem, a ciężary, które należy podnosić, nie są zbyt duże.
Wyciągarki elektryczne
Wyciągarki elektryczne to kompaktowe urządzenia, które są zasilane napięciem 230V. Wyciągarka elektryczna zamiennie określana jest jako wciągarka elektryczna — to już kwestia bardziej umowna, ponieważ mowa jest o tym samym rodzaju sprzętu, służącego do podnoszenia ładunków. Wyciągarkę elektryczną można porównać w pewien sposób do dźwigu. Z tą jednak różnicą, że wyciągarka jest o wiele bardziej mobilna, poręczna, ale charakteryzuje się przy tym mniejszymi możliwościami.
Urządzenia dzieli się względem zastosowania. Może nim być podnoszenie, przeciąganie. Służą także do nawijania węży, podnoszenia ludzi oraz unoszenia i przenoszenia ładunków o kilku puntach nośnych. Wyróżniamy także wyciągarki trakcyjne, kabestanowe i cumownicze. Udźwig urządzeń warunkuje ich cenę oraz rozmiar. Profesjonalne wyciągarki elektryczne wyróżnia udźwig sięgający od 500 kg do nawet 75000 kg.
Kolejną sprawą jest środowisko pracy, w którym taka wciągarka będzie działała. Wyróżnia się przemysłowe, morskie, warsztatowe oraz ogólnego przeznaczenia. Warto dobrać rozwiązanie do warunków, w których urządzenie ma funkcjonować. Poszczególne modele w ofercie sklepu różnią się wieloma parametrami, dlatego, jeśli nie jesteśmy specjalistami, należy przed dokonaniem zakupu skonsultować go z pracownikami dystrybutora.
Wciągarki elektryczne linowe
Wciągarki elektryczne dzielimy na linowe i łańcuchowe, oba typy różnią się sposobem działania. W przypadku opcji łańcuchowej nie jest wymagane źródło zasilania, ponieważ są one manualne. Z kolei linowe wyróżniają się napędem elektrycznym i wymagają stałego prądu. Z tego więc powodu mogą być stosowane w każdych warunkach, zakładając, że mamy ze sobą np. agregat prądotwórczy lub montujemy je na samochodach terenowych z mocnymi akumulatorami.
Wyciągarki linowe wykorzystują odpowiednio plecione liny stalowe o różnej długości i przekroju, od czego zależą możliwości pracy. Ze względu jednak na ich gabaryty oraz moc, chętnie są wykorzystywane przez zakłady produkcyjne czy warsztaty samochodowe, ponieważ mogą być wszędzie stosowane oraz bardzo łatwo przenoszone w razie potrzeby. Niezawodne rozwiązania są jednak dostępne jedynie u sprawdzonych dostawców, którzy w asortymencie mają sprzęt w pełni dostosowany do deklarowanego środowiska. Warto unikać tańszych rozwiązań niewiadomego pochodzenia.
Może Cię również zainteresować: Jak wykorzystać urządzenia pneumatyczne w swojej firmie? Rodzaje i zastosowanie
0 komentarzy